Varis Tedavisi


VARİS NEDİR ?

VARİS NEDİR ?

Varis, bir toplardamar hastalığıdır. toplardamarların  genişlemesi, uzaması ve kıvrımlı hal alması olarak tanımlanır. Latince "varix" (kıvrım yapmış)  kelimesinden türetilmiştir.

Halk arasında damar genişlemesi olarak bilinen Varis aslında çok ciddi ve korkulacak bir hastalık değildir. Ancak bazı varislerin tedavi edilmeyip ihmal edilmeleri sonucu ayak bileklerinde kapanmayan yaralara ve varis içinde oluşan pıhtıların akciğerlere gitmesi sonucu akciğer embolisi denilen ağır hastalığa sebep olabilir. Özellikle bayanlarda kozmetik bir sorun olarak da karşımıza çıkmaktadır. Yüzeyel varisler yani örümcek varisler" ağrı yapmasa bile görüntüyü bozması nedeniyle çok dikkati çekmektedir. 

Varis en sık rastlanan damarsal problemler arasında yer almaktadır. Öyle ki ülkemizde bile hasta sayısı milyonlar ile ifade edilmektedir. Cinsiyet ayrımı olmayıp, özellikle orta ve ilerleyen yaşlarda görülme riski daha artmaktadır. Genetik olup, aynı zamanda mesleki hastalık olarak da kabul edilir. Özellikle bacaklarımızda görmeye alışkın olduğumuz varis, toplardamarlarda fonksiyon bozukluğunu ifade eder. Kadınlarda görülme oranı biraz daha fazla olduğu söylenebilir.

 

Varis aynı zamanda bir meslek hastalığı olarak da kabul edilebilir.

Uzun süre ayakta kalmayı gerektiren garsonluk, öğretmenlik gibi mesleklerde rastlanma oranı fazladır.

 
  YORUM ve SORULARINIZI Bu Bölümden Bize İletebilirsiniz: 

Tüm Hakları Serhat DURUHAN'a Aittir.   |   Mega Tasarım © 2016