MS (Multiple Skleroz)


MS NEDİR ?

MS 25-40 yaş arasında erişkinlerde ortaya çıkan ve beyin-omurilik içerisindeki bazı hücrelerin kılıflarının hasar görmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. 15 yaşın altında ve 50 yaşın üstünde nadiren görülür.Yukarıda temsili olarak yapılan resimde hasar gören sinir liflerinin çevresindeki arızalı sinir kılıflarını görüyoruz.

                                                  Multiple skleroz neden oluşur?

MS otoimmün bir hastalıktır. Yani vücudumuzun savunma (bağışıklık) sisteminin bir hastalığıdır. Normalde vücudumuzu koruması gereken bağışıklık sistemi tersine çalışarak insanın kendi vücuduna saldırması sonucunda oluşur. Bağışıklık sistemimizin hücreleri sinirleri saran myelin kılıflarına saldırarak kılıfların yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi yapısını bozmaktadırlar.

Bağışıklık sisteminin bozulmasının kaynağının barsaklar olduğu ve burada bulunan normal floranın zarar görmesi sonucu  ortaya çıktığı ileri sürülmektedir. Bu nedenle MS tedavisinde hastaların BARSAK SİSTEMİ MUTLAKA  İNCELENMELİDİR. Gıdalara karşı bir intolerans veya allerji varsa tespit edilmelidir. Barsak sisteminin göz ardı edildiği tedavi sistemlerinde tam başarıya ulaşmak mümkün olmaz.

Muayenehaneme baş vuran her MS hastasına mutlaka GIDA İNTOLERANS TESTİyaptırmaktayım. Bunun yanı sıra mutlaka barsak sistemi incelemesi de yapmaktayım. Bağışıklık sistemimizin % 80 i barsak kaynaklıdır. Bu nedenle bozulan barsak florasını da tedavi etmemiz gerekmektedir. 

SADECE KLASİK TIBBİ İLAÇLARI KULLANMAK TEDAVİDE YETERLİ OLMAZ..


 
  YORUM ve SORULARINIZI Bu Bölümden Bize İletebilirsiniz: 

Tüm Hakları Serhat DURUHAN'a Aittir.   |   Mega Tasarım © 2016