Hacamat


HACAMAT NEDİR
 
HACAMAT NEDİR?
Derinin toksinleri depoladığı  1,5 mm altına kadar bir bisturi ucu ile delinmek ve akabinde vakumlu kupalarla çekilmek suretiyle, bu bölgede bulunan durağan kanın, halk tabiri ile pis kanın dışarı alınması işlemine hacamat adı verilmektedir.
 

HACAMAT BİR KAN ALMA YÖNTEMİ DEĞİLDİR. Hastanın kan vermesi gerekiyorsa, Kızılay da yapılan işlem gibi bir işlem yapılarak hastanın fazla kanı damardan alınmalıdır. Hacamat; Deri altında biriken toksinlerin ciltte küçük delikler meydana getirilerek dışarı alınması ve aynı zamanda durağan kan dolaşımının arttırılmasına dayanan bir tedavi yöntemidir.

Tarihsel bir tedavi yöntemidir.  Çin tıbbında akupunktur noktalarından bazılarından kan çıkartılması önerilmektedir. İnce barsak noktası (Sİ 3) ve diz arkası (Bl 40) bölgesinin kanatılması tarif edilmektedir.

Eski mısırlılar döneminde de derinin kanatılması suretiyle kanın dışarı akıtılması ile ilgili tedaviler bulunmaktadır. Günümüzde bir çok ülkesinde uygulanmaktadır. Danimarka Fin hamamlarından, Arap coğrafyasına kadar bir çok ülkede uygulama yapılmaktadır.

Ülkemizde 2014 de sağlık bakanlığı tarafından yayınlanan geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları yönetmeliği ile hacamat tedavisine resmi olarak izin verilmiş ve bunun uygulama hakkını sadece tıp doktorları ve diş doktorlarına vermiştir.

DİKKAT:  ÖNEMLİ 2 UYARIMIZ VAR

1-TIP DIŞI İNSANLARA İTİBAR EDİLMEMESİ KONUSUNU ÖNEMLE HATIRLATMAK İSTERİM

2- HACAMAT HER DERDE DERMANDIR DİYEREK SİZİ YANILTMALARINA İZİN VERMEYİN. HACAMAT HER HASTALIKTA KULLANILMAZ.


 
  YORUM ve SORULARINIZI Bu Bölümden Bize İletebilirsiniz: 

Tüm Hakları Serhat DURUHAN'a Aittir.   |   Mega Tasarım © 2016