Otizm hastalık değil farklılıktır!

Otizm ve GAPS Diyeti

Otizm çağımızın salgın hastalığı olarak tanımlanmadır. Çünkü her geçen yıl otizm insidansı artmaktadır. Ve bu salgın hastalığın sebebi sindirim bozukluğudur. Otizmli çocukların çoğu sağlıklı bir beyinle doğarlar ama çeşitli sebeplerden dolayı (sezeryan doğum , anne sütü almama , anne ve babanın hasarlı bağırsağa sahip olması vb.) sağlıklı bağırsak florası yerine patojen bakterilerle tanışırlar ve bağırsak patojen bakteri ve mantarlarla dolar. Patojen olan bağırsak sindirimi sağlıklı bir şekilde yerine getiremez ve daha yaşamın ilk günlerinden bebeğin dolaşım sistemine toksin maddeler verilir. Dolaşan bu toksin maddeler beyne gider ve beyin toksisiteyle dolar. Sonuç olarak çocuğun gördüğü, dokunduğu, duyduğu , tat aldığı her şey beyin tarafından doğru işlenemez ve anlamsız yanıtlar haline dönüşür. Bu durum çocuğun hayatındaki en hassas dönemde öğrenememe, konuşamama, normal davranış sergileyememe gibi sonuçlara sebep olur.

Tedavideki ilk amacımız bağırsaktan gelen toksin akışını durdurmak bağırsak hasarını ve geçirgen bağırsak sendromunu onarmaktır. Otizmlilere uygulayacağımız beslenme tedavisi başlarda zor gibi gelebilir çünkü otizmli kişilerin besin seçme özelliği ve şekerli gıda istekleri çok fazladır. Ama aileler sabırlı davranarak bu tedaviyi uygulamaya başladığında daha ilk andan itibaren iyileşmeleri göreceklerdir.

Şizofreni ve GAPS Diyeti

Tıbbın sebebini tam açıklayamadığı hastalıklardan biri de şizofrenidir ve sebebi açıklanamayan çoğu hasta aslında zaten GAPS’lidir. 200 yıl önce doktorlar şizofreni hastalarını sadece psikiyatrik değil fiziksel açıdan da hasta olarak kabul ediyorlarmış. Şizofreni hastalarında vitamin ve mineral eksiklikleri çok fazla görünmekte ve bu da bize besin yetersizliği ya da hasarlı bağırsak sendromunu göstermektedir. Altında yatan asıl neden tüm GAPS hastalarında olduğu gibi vücuttaki toksisitedir. Şizofreni hastalarına da GAPS Beslenme Protokolü uygulanmalıdır .Türkiye’ de ve Dünyada GAPS ile iyileşme hikayeleri çok fazladır.

, , , , ,

Hakkında beyin cerrahisi

Tüm gönderiler beyin cerrahisi →