Gaps Diyeti

GAPS diyeti nedir? Nasıl yapılır? 

GAPS; bağırsak ile beyin ve bağırsak ile beden arasındaki ilişkinin, Nöroloji ve Beslenme doktoru Natasha Campbell- McBride tarafından uluslar arası tescilli ifadesidir. Türkçe karşılığı : ‘Bağırsak ve Psikoloji / Fizyoloji Sendromu’ dur. 

 

GAPS diyeti ; hasarlı, yaralı, sızdıran bağırsak duvarını onarmak , bozulan bakteri dengesini düzeltmek için uygulanan özel bir beslenme programıdır. 

GAPS diyetinde patojen bakterileri ve mantarları besleyen ve GAPS hastalarının hasarlı bağırsaklarından dolayı sindirilemeyip toksin oluşturan hazır, işlenmiş gıdalar, paketli ürünler tamamen diyetten çıkarılır ve dost bakteri dediğimiz probiyotik bakterileri içeren fermente gıdalar diyete dahil edilir.  

GAPS Diyeti 3 aşamadan oluşur: 

 

GAPS Giriş Diyeti : 6 aşamadan oluşur. Kişilerin en çok zorlandığı fakat zorluğunun yanında iyileşmenin en çok görüldüğü , daha diyetin ilk aşamalarında psikolojik ve fizyolojik semptomlar ortadan kalkmaya başlar. Çok kısıtlı olarak başlanır ve besinler yavaş yavaş kişinin tolerasyon durumuna göre diyetine eklenir.  

‘GAPS Giriş Diyeti 6 aşamalıdır. Diyette bir sonraki aşamaya geçmek için ağrının veya ishalin dinmesini beklemek gerekiyor. Bazı gıdaları diyete, hastanın hassasiyetine göre bu programda belirtilenden daha sonra eklemeniz gerekebilir. Giriş Diyetinden ve hastanızın başlıca sindirim sorunları giderildikten sonra Tam GAPS diyetine geçebilirsiniz.’                                                                                           (GAPS KİTABI , BÖLÜM 1 ,SAYFA 146) 

 

Tam GAPS Diyeti: Giriş diyeti tamamlandıktan sonra artık doğal pişirme yöntemleri ve GAPS mutfağı hakkında bilgi sahibi olmuşsunuz demektir. Bu aşamada bağırsak hasarı tamamen düzelir ve semptomlar ortadan kalkar. Giriş diyetine göre daha zengindir fakat herhangi bir sindirim problemi olursa giriş diyetine geri dönmek gerebilir. 

GAPS Diyetinden ÇıkışKişi tamamen iyileşmiştir. GAPS diyetinden çıkış protokolü uygulanır. GAPS diyetinden çıkışta eski düzensiz beslenmeye geri dönülmemelidir. Paketli ve işlenmiş gıdalara her zaman dikkat etmek gerekir. 

 

GAPS Hastaları İçin Uygun Diyet  

GAPS Beslenme Protokolüde Mutlaka Bulunması Gereken Besinler 

 1. Et , balık, et ve kemik suları 
 1. Doğal Yumurta  
 1. Fermente süt ürünleri 
 1. Fermente sebze ve sebze suları 
 1. Nişastasız sebzeler 
 1. Olgun meyveler 
 1. Kabuklu kuru yemişler 
 1. Doğal ballar 
 1. Katı ve sıvı yağlar  

 

GAPS Hatalarının Uzak Durması Gereken yiyecekler  

 1. Tüm tahıllar ve tahıllardan yapılan yemekler 
 1. Nişastalı sebzeler 
 1. İşlenmiş gıdalar 
 1. Laktoz içeren besinler 
 1. Şeker ve şekerli gıdalar        

GAPS Diyeti Hangi Hastalıklara İyi Gelir? 

GAPS Diyeti Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Psikoloji sendromları

1-      Otizm

2-      Şizofreni

3-      Epilepsi

4-      Depresyon

5-      Bipolar bozukluk

6-      Anksiyete

7-      Şizoaffetik bozukluk

8-      Obsesif kompulsif bozukluk

9-      Obsesyonlar

10-   Dikkat eksikliği bozukluğu

11-   Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu

12-   Disleksi

13-   Dispraksi

14-   Panik atak

15-   Yeme bozuklukları

16-   Uyku problemleri

17-   Öfke problemleri

18-   Bağımlılıklar

Fizyoloji sendromları

1-      Akne

2-      ALS

3-      Alerjiler

4-      Anemi

5-      Artrit

6-      Çölyak

7-      Demans

8-      Diyabet

9-      Egzema

10-   Astım

11-   Eklem ağrıları

12-   Enzim ve hormon bozuklukları

13-   Fibromiyalji

14-   Gıda alerji ve intoleransları

15-   Haşimato

16-   Kolesterol problemleri

17-   Kronik yorgunluk

18-   Lupus , migren

19-   MS

20-   PMS- Regl problemleri

21-   Parkinson

22-   Romotoid artrit

23-   Sedef

24-   Tansiyon problemleri

25-   Tiroit problemleri


Otizm ve GAPS Diyeti 
  

Otizm çağımızın salgın hastalığı olarak tanımlanmadır. Çünkü her geçen yıl otizm insidansı artmaktadır. Ve bu salgın hastalığın sebebi sindirim bozukluğudur. Otizmli çocukların çoğu sağlıklı bir beyinle doğarlar ama çeşitli sebeplerden dolayı (sezeryan doğum , anne sütü almama , anne ve babanın hasarlı bağırsağa sahip olması vb.) sağlıklı bağırsak florası yerine patojen bakterilerle tanışırlar ve bağırsak patojen bakteri ve mantarlarla dolar. Patojen olan bağırsak sindirimi sağlıklı bir şekilde yerine getiremez ve daha yaşamın ilk günlerinden bebeğin dolaşım sistemine toksin maddeler verilir. Dolaşan bu toksin maddeler beyne gider ve beyin toksisiteyle dolar. Sonuç olarak çocuğun gördüğü, dokunduğu, duyduğu , tat aldığı her şey beyin tarafından doğru işlenemez ve anlamsız yanıtlar haline dönüşür. Bu durum çocuğun hayatındaki en hassas dönemde öğrenememe, konuşamama, normal davranış sergileyememe gibi sonuçlara sebep olur.  

Tedavideki ilk amacımız bağırsaktan gelen toksin akışını durdurmak bağırsak hasarını ve geçirgen bağırsak sendromunu onarmaktır. Otizmlilere uygulayacağımız beslenme tedavisi başlarda zor gibi gelebilir çünkü otizmli kişilerin besin seçme özelliği ve şekerli gıda istekleri çok fazladır. Ama aileler sabırlı davranarak bu tedaviyi uygulamaya başladığında daha ilk andan itibaren iyileşmeleri göreceklerdir.  

Şizofreni ve GAPS Diyeti 

Tıbbın sebebini tam açıklayamadığı hastalıklardan biri de şizofrenidir ve sebebi açıklanamayan çoğu hasta aslında zaten GAPS’lidir. 200 yıl önce doktorlar şizofreni hastalarını sadece psikiyatrik değil fiziksel açıdan da hasta olarak kabul ediyolarmış. Şizofreni hastalarında vitamin ve mineral eksiklikleri çok fazla görünmekte ve bu da bize besin yetersizliği ya da hasarlı bağırsak sendromunu göstermektedir. Altında yatan asıl neden tüm GAPS hastalarında olduğu gibi vücuttaki toksisitedir. Şizofreni hastalarına da GAPS Beslenme Protokolü uygulanmalıdır .Türkiye’ de ve Dünyada GAPS ile iyileşme hikayeleri çok fazladır. 

, , , , ,

Hakkında beyin cerrahisi

Tüm gönderiler beyin cerrahisi →