TRİGEMİNAL NEVRALJİ

TRİGEMİNAL NEVRALJİ

Yüzde şimşek çakar tarzda ağrılarla gelen hastalar vardır. Bunlar yüzlerinin bazı bölümlerinde çok şiddetli olan ve 1-2 saniye kadar süren, adeta şimşek çakmasına benzeyen bir ağrıdan şikayet ederler. Bu hastalığa trigeminal nevralji adı verilmektedir.

Yüzün sinirsel kontrolü trigeminal sinir denilen bir sinir tarafından tapılmaktadır. Bu sinir 3 dal halinde yüzümüze dağılmaktadır. 1.dalı göz ve alın bölgesine,2.dalı yanak bölgesine ve 3. Dalı ise çene bölgesine dağılmaktadır. Hastalar ağrıyı genellikle yüzün tek tarafında ve çene, göz veya yanak bölgesinde hissederler. Ağrı günde birkaç kereden yüzlerce kereye kadar tekrarlayabilir. O kadar şiddetli bir ağrıdır ki, bazı hastaların intihar etmesine bile neden olmaktadır.

Trigeminal nevralji hastalarında tüm medikal ilaçlar denendikten sonra ağrılar kontrol altına alınamıyorsa ameliyat son çare olmalıdır. Çünkü, trigeminal nevralji ameliyatının da

% 100 garantisi bulunmamaktadır. Ameliyat olmalarına rağmen ağrıların geçmediği vakalar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ameliyatın bazı yan etkileri hastalarda ciddi sıkıntılar yaratmaktadır. Bu nedenle ameliyat her hastalıkta olduğu gibi trigeminal nevraljide de son çare olmalıdır.

TAMAMLAYICI TIBBİ TEDAVİ

Yapılan tüm tedaviye rağmen geçmeyen vakalar için son bir tedavi yöntemi daha kullanmak akılcı bir davranıştır.

Ameliyattan önce tamamlayıcı tıp yöntemi olan Tıbbi sülük uygulaması, hacamat, CGF (Kök Hücre) ve manyetik alan tedavisinin uygulanması halinde birçok hastada başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Trigeminal nevraljide o bölgenin mikrosirkülasyonunda yani kılcal damar isteminde bozukluk olduğu düşünülmektedir. Hastalığın tedavisinde  bölgenin kılcal damar sisteminin düzenli çalışması önemlidir.

Her iki tedavi ,yani sülük tedavisi ve manyetik alan tedavisi özellikle kılcal damarların akımını arttırmaya ve sinir hücrelerinin yeterli beslenmesini sağlamaya yöneliktir.

Bu tedavilerden birisi sülük tedavisi demiştik. Sülüğün salyasında bulunan enzimlerden hirudin kanın pıhtılaşmasını engelleyerek, yani kanı incelterek etki gösterdiği gibi, diğer enzimlerde kılcal kan damarlarının çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Sülükle beraber bu hastalara manyetik alan tedavisi de uygulanmaktadır. Manyetik alan tedavisi ile amaçlanan yine kılcal damar sisteminin etkili bir şekilde çalışmasını sağlamaktır.

İşte bu iki tedavinin birlikte uygulanması halinde tedavisi çok zor olan trigeminal nevralji gibi bir hastalığında kontrol altına alınması sağlanabilmektedir.

Ayrıca yapılan kök hücre tedavisinin de bozuk olan bölgelerin tamirinde etkili olduğu düşünülmektedir.

 

, , , , , ,

Hakkında beyin cerrahisi

Tüm gönderiler beyin cerrahisi →