FİBROMYALJİ TEDAVİSİ

FİBROMYALJİ TEDAVİSİ

Fibromyalji tedavisi hem çok kolay hem de çok zordur. Hasta ile yakından ilgilenmeyi ve hastanın da inatla tedavisine devam edip, doktoru ile sıkı bir iş birliği içerisinde olması gerekmektedir.

 

1- EĞİTİM: Hastaların eğitimi birinci derecede önem arz etmektedir. Hem hastaların hem de yakınlarının eğitimi şarttır. Hastalara hastalıkları hakkında detaylı bilgi verip, hastalıklarının herhangi bir hayati tehlike oluşturmadığını ve herhangi bir estetik soruna yol açmayacağını öğretmek, hastanın kendine olan güvenini arttıracaktır. Ayrıca, hasta yakınlarına da dışarıdan bakıldığında hiçbir sorunu yokmuş gibi görünen hastalarının gerçekte nasıl sıkıntılar çektiğini de anlatmak lazımdır. Çünkü bazı hasta yakınları tarafından hasta olarak kabul edilmemektedirler.

2- PİLATES BAŞTA OLMAK ÜZERE EGZERSİZ TEDAVİLERİ: Haftada 3 gün tavsiye edilir. Egzersize başlamadan önce 5-10 dakika ısınma yapılır. Daha sonra kasları güçlendirici egzersizlere önem verilerek spor yapılır.

3- KLASİK TIBBİ İLAÇLAR: Başta ağrı kesiciler, adele gevşeticileri, anti romatizmal ilaçlar, depresyon ilaçları, antioksidan vitaminler kullanılmaktadır.

4- MEDİKAL OZON TEDAVİSİ: Ozon gerek damardan gerekse de lokal olarak ağrılı kas bölgelerine yapılabilir. Ozon tedavisi hastanın antioksidan kapasitesini arttırmak suretiyle, kas içerisinde oluşan toksinlerin atılmasına neden olur. Kanın sıvılaşması sonucunda hücrelere daha fazla kan ve daha fazla oksijen gidecektir. Ozon kanın oksijen taşıma kapasitesini ve oksijenin dokulara geçiş hızını arttırmaktadır. Bu durumda da dokuların oksijenlenmesi mümkün olabilmektedir.

5- TIBBİ SÜLÜK TEDAVİSİ: Sülüğün salyasında bulunan 106 değişik enzim mevcuttur. Tedavide sülüğün kan emmesinin yanı sıra, bu enzimler sayesinde şifa olmaktadır. Özellikle kanın sıvılaşması sonucu, kan mikrosirkülasyona daha çok ulaşabilecektir.

6- HACAMAT TEDAVİSİ: Hacamat deri altına biriken dokular arası kanın ve burada depolanmış halde bulunan toksinlerin, ağır metallerin alınması işlemidir. Bir kupa sayesinde önceden 1 mm. kadar deri altına ulaşacak şekilde çizilen deriden kan alma şeklinde yapılır.

, , , , , ,

Hakkında beyin cerrahisi

Tüm gönderiler beyin cerrahisi →