Boyun fıtığı nedir, nasıl geçer?

BOYUN FITIĞI

 

Boyun fıtığı nedir ?

Boyun omurları arasındaki kıkırdağın omurilik kanalına doğru balonlaşması sonucunda kola gelen sinirin baskı altında kalması  ile oluşan hastalığa boyun fıtığı denir.

Resimde omurgaların arasından çıkarak omuriliğe doğru balonlaşan kıkırdak parçasını görüyoruz. Omuriliğe baskı sonucu kollarda (tek veya çift taraflı) ağrı meydana gelir.

 

 

BOYUN FITIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR

Genelde tek taraflı kola parmak uçlarına kadar vuran ağrı , uyuşma, karıncalanma ve elde kuvvet kaybı ile seyreden bir hastalıktır. İlerlemiş vakalarda el kaslarında erime meydana gelir.

BOYUN FITIĞI NEDEN OLUR

Boyun çok hareketli bir bölgedir. Bir çok yöne hareket kabiliyeti vardır. Ancak aşırı derecede öne ve arkaya yapılan hareketler çok risklidir. Özellikle trafik kazalarında boynun öne ve arkaya çok şiddetli hareketi boyun omurlarının kırılmasına veya yerinden kaymasına sebep olabilir.

Öne ve arkaya doğru aşırı hareketler omurgalar arasındaki kıkırdağın fıtıklaşmasına neden olabilir.

Omurilik kanalına doğru çıkan ve omuriliğe baskı yapan kıkırdak parçasını görüyorsunuz. Bu kıkırdak parçası omurilik kanalına düştükten sonra vücut tarafından yabancı madde olarak nitelendirilir. Bu aşamadan sonra vücut var gücü ile bu kıkırdağı yok etmek için çaba harcar. İşte bu vücudun kendi iyileştirme gücüdür. Ortalama 6 ay içince vücut bu kıkırdağı eritebilir ve ameliyata gerek kalmadan tedavi sağlanmış olur. Bu durum hem bel fıtığı hem de boyun fıtığı hastaları için geçerlidir. Bununla ilgili olarak “ bel fıtığının 100 günlük tedavisi ” konusunu okuyabilirsiniz.

BOYUN FITIĞI TEDAVİSİ

2 türlü ameliyattan bahsedebiliriz.

1- Açık ameliyatlar

2- Kapalı ameliyatlar

AÇIK AMELİYATLAR

İki şekli vardır.

1- Önden yapılan ameliyatlar

2- Arkadan yapılan ameliyatlar

ÖNDEN YAPILAN AMELİYATLAR

Boynun alt bölgesinde bulunan fıtıklar içindir. Resimde görüldüğü gibi boynun ön tarafı açılır. Yalnız resim sizi yanıltmasın. Çok fazla bir cilt kesisi yapılmaz. 3 veya en fazla 4 cm.lik bir keşiden ameliyatı mümkündür.  Boynun ön tarafında bulunan soluk borusu ve kaslar yana doğru sıyrılır. Şah damarına dikkat edilerek omurgalar arasındaki kıkırdak özel aletler yardımıyla çıkarılır.

Ameliyat sonrası ertesi gün taburcu olabilirler.

ARKADAN YAPILAN AMELİYATLAR

Boynun arka kısmından yapılırlar. Boynun üst bölgelerinde oluşan fıtıklara önden erişim mümkün olmadığından arkadan yapılır. Oldukça zor ameliyatlardır. Hastanın boyun omurlarının arka kısımları alınır. Mecbur kalmadan yapılması tavsiye edilmez.

BAŞLANGIÇ HALİNDE BOYUN FITIĞININ AMELİYATSIZ TEDAVİSİ

Başlangıç halindeki boyun fıtıklarının % 90’ı ameliyatsız tedaviye uygundur. Bu hastalara 5 günlük tedavi uygulamaktayız. Tedaviye pazartesi günü başlayıp Cuma günü bitiriyoruz. Toplam 5 seans MANUEL TEDAVİ yapıyoruz. Bunun yanı sıra 3 hafta boyun çekme aparatları ile boyun çekme işlemi yaptırıyoruz. Tedavi süresince boyun korsesi kullandırıyoruz.

İLERLEMİŞ BOYUN FITIĞININ AMELİYATSIZ TEDAVİSİ

Her ilerlemiş boyun fıtığının mutlaka ameliyat olması gibi bir zorunluluk yoktur. Bazı vakalarda yakın takip yapılarak ve destek tedavisi uygulanarak vücudun omurilik kanalına düşen kıkırdak parçasını eritmesini bekleyebiliriz.

Resimde omurilik kanalına düşen kıkırdak parçasını görüyorsunuz. (üzerinde fıtık yazıyor) Bu kıkırdak parçasını vücut yabancı madde olarak kabul eder. Çünkü o kıkırdak omurilik kanalında olmaması gerekir.  Bu nedenle tüm gücüyle kıkırdak parçasını eritmek için çaba harcar.

 

Ortalama 100 gün içerisinde (vücut savunma mekanizması yani bağışıklık sistemi güçlüyse) kıkırdak parçası eritilir ve sorun çözülür. Bu 100 günlük süreç konuyu çok iyi bilen bir hekim tarafından yakın takip edilmeli ve vücudun savunma gücünü artıran bazı tamamlayıcı tıp yöntemleri ile de desteklenmelidir.

Ortalama olarak haftada 2 gün Medikal Ozon Tedavisi ve Tıbbi Sülük Tedavisi ile vücudun savunma gücünü artırmayı hedefleyen bir tedaviyi destek olarak önermekteyiz. Sülük ağzındaki enzimlerle kanın sıvılaşmasını sağlamaktadır. Ozon tedavisi ise kılcal damarların artmasına ve kan yapımının artmasına neden olur. Bu sayede omurilik bölgesine bol miktarda kan ulaşmış olur. Ulaşan bu kanın içerisinde bulunan savunma hücreleri kıkırdak dokusunun erimesini sağlar.

BOYUN DÜZLEŞMESİ NEDİR

Normalde boyun omurgaları ters  c  şeklindedir. Ancak bazen I şeklini alır. Bu halini bastona benzetebiliriz.

BOYUN DÜZLEŞMESİ NEDEN OLUR

Genelde yanlış pozisyonda durmak sonucu oluşur. Özellikle masa başında öne doğru başını eğip sabit olarak çalışanlar risk altındadır. Stres ve depresyon hali de önemli etkenlerdir. Ağır yük kaldırmak ve sürekli ağır çalışmakta riski artıran sebepler olarak sayılabilir.

 

BOYUN DÜZLEŞMESİ BELİRTİLERİ

Boyun ağrısı en önemli belirtisidir. Omuz ve kürek kemiği bölgesinde ağrılar oluşur. Ayrıca baş ağrıları tabloya eşlik eder. Ağrı enseden başlayıp tüm kafaya yayılır. Migrenle karışabilir.  Ellerde uyuşukluk, keçelenme söz konusudur. Kollarda halsizlik oluşur.

Beyine giden ana damarlar boyundan geçip beyine ulaşırlar. Buradaki bozukluk beyni besleyen bu damarların duruşunu da bozacak ve beyne yeterli kan gitmeyecektir. Bunun sonucunda hastalarda kulakta uğultu, sersemlik, mide bulantısı gibi damarlarla ilgili sorunlar da görülür.

BOYUN DÜZLEŞMESİ TEDAVİSİ

Tedavinin hedefi boyun kaslarını güçlendirmeye yöneliktir. Bu nedenle spor yapmak önerilir. En çok önerilen spor dalı yüzmedir. Bunun yanı sıra plates’de önerilmektedir. Sporun yanı sıra hastada depresyon söz konusu ise bunun tedavi edilmesi de önemlidir.

 

, , , , ,

Hakkında beyin cerrahisi

Tüm gönderiler beyin cerrahisi →