Bel fıtığı nedir ve nasıl geçer?

 

BEL FITIĞI NEDİR

Omurgalar arasındaki kıkırdağın omurilik kanalına doğru balonlaşması ve bacaklara gelen siniri sıkıştırması sonucu oluşan hastalığa BEL FITIĞI denir. Bel fıtığı başlangıcı genelde ağır bir yük kaldırma ile olur.

Omurgaların üstten gösteren bu resimde etrafındaki zarı yırtarak omurilik kanalına geçen ve bacağa gelen siniri sıkıştıran fıtığı yani kıkırdağı görüyoruz. Sıkışan sinir kalçadan topuğa kadar bacakta şiddetli ağrı yapar.

BEL FITIĞI BELİRTİLERİ

Bel ağrısı, her iki bacaklara veya çoğunlukla tek taraflı bacağa kalçadan topuğa kadar vuran ağrı ile kendini belli eder. Ağrı genelde ayağa kalınca veya yürüyünce artar. İstirahat halinde azalabilir.

BEL FITIĞI TEDAVİSİ

Bel fıtığı tedavisinde son nokta ; önce bel fıtığı tedavisi ameliyatsız yapılabiliyorsa ameliyatsız yöntemler uygulanmalı, ameliyat son çare olmalıdır.

Bel fıtığı hastaları en çok hangi konuları merak ediyor diye Google’da bir araştırma yaparsanız en çok aranan kelimelerin şöyle sıralandığını göreceksiniz. Bende google’a “bel fıtığı tedavisi” diye yazdım. Bakın en çok hangi kelimeler çıktı.

bel fıtığı tedavisi egzersizleri,

bel fıtığı fizik tedavisi

bel fıtığı iğne tedavisi

– bel fıtığı hacamat tedavisi

bel fıtığı tedavisi hareketleri

-bel fıtığına iyi gelen hareketler

-evde bel fıtığı tedavisi

-fıtığı yok eden bitki

Dikkat ederseniz bel fıtığı ameliyatı sıralamada en son sıralarda çıkıyor. Bel fıtığı tedavisinde hiçbir şekilde yeri olmayan hacamat için bile insanlar internette araştırma yapıyor. (bel fıtığı hacamat tedavisi ) Mesela bazı insanlar bel fıtığı sorununu hiç doktora gitmeden evde kendi başlarına çözmek istiyorlar.( evde bel fıtığı tedavisi) Bazıları fıtığı yok eden bitki araştırıyorlar. ( fıtığı yok eden bitki)

Bazıları bel fıtığı için çözümü yatakta aramış (Bel fıtığı için yatak), bazıları korse araştırıyor. (Bel fıtığı için korse)

.  Neden ? İnsanları ameliyattan bu kadar korkutan sebep nedir ?

Günümüzde özellikle ülkemizde bel fıtığı hastalarının en çok korktuğu ameliyat bel fıtığı ameliyatıdır. İnsanlar ameliyat olmamak için her türlü alternatif tedaviyi bilmek ve imkân bulurlarsa uygulamak istemektedirler. Bunun nedeni ise başarısız bel fıtığı ameliyatlarıdır. İnsanlar etraflarındaki olumsuz örnekleri gördükleri için ameliyat dışı (doğru veya yanlış) bir çok yöntemi uygulamak istemektedirler.

Bel fıtığı tedavisini genelde iki bölümde incelemek gerekir

Başlangıç bel fıtığı tedavisi 

 

Halk tabiri ile “fıtık henüz patlamamıştır” . Bunun anlamı şudur: Omurgalar arasındaki kıkırdak yerinden çıkmış yani balonlaşmıştır. Ancak kıkırdağı saran kalın zar henüz sağlamdır. Sinir üzerine baskı çok şiddetli olmadığından henüz muayene esnasında refleks kaybı veya ayakta kuvvet kaybı yoktur. Bu nedenle başlangıç halindeki bel fıtığı tedavisi için ameliyatsız yöntemler tercih edilmelidir.

Peki ? Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi yöntemleri nelerdir ?

  • MANUEL TEDAVİ ( MANUEL TERAPİ ) :

Başlangıç halinde bel fıtığı için Manuel Terapi en çok kullanılan yöntemidir. Halk arasında  “bel çekme tedavisi” olarak da anılır. Ancak bu tanımlama manuel tedavinin tam karşılığı değildir. Manuel tedavi sadece bel çekme ile tarif edilecek kadar da basit bir tedavi yöntemi değildir. Günümüzde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 3 aylık kurslardan belge alan bütün masörler tabelalarına “manuel masaj” “manuel tedavi” yazıyorlar. Bütün masörler doktor havasında. İşin üzücü tarafı, tedavi için insanlarımızın bu sahte doktorlara itibar etmesidir.

Manuel terapi anatomi bilen doktorlar tarafından yapılmalıdır. Aksi halde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

2- İlerlemiş bel fıtığı nedir?

    

 

İlerlemiş bel fıtığının belirtileri :

Genelde tek taraflı olarak kalçadan topuğa kadar uzanan ip gibi bir çekilme ve ağrı oluşur. Ağrı çok şiddetlidir. Öksürmekle veya ıkınmakla ağrı artar. Sinire aşırı baskı varsa o taraf ayak bileğinde veya ayakta kuvvet kaybı meydana gelebilir. İlerlemiş bel fıtığı ağrısını doğum sancısından daha kuvvetli olarak tarif eden hastalar vardır.

 

İlerlemiş bel fıtığı tedavisi

İlerlemiş bel fıtığının büyük bir bölümü ameliyata uygundur. Ancak her ilerlemiş bel fıtığı mutlaka ameliyat edilmelidir diye kesin bir kural yoktur. Bazı ilerlemiş bel fıtıkları ameliyatsız tedavi ile de geçebilir. Ancak bu süreç çok tecrübeli bir beyin cerrahisi uzmanı tarafından yönetilmelidir. Aksi halde hasta zarar görebilir. Kliniğimizde ilerlemiş bel fıtığı tedavisi ameliyatsız olarak (uygun vakalar) yapılmaktadır. Uygun hastaların seçiminin çok hassas bir konu olduğunu üzerine basarak tekrar belirtmek isterim.

İlerlemiş bel fıtığı ameliyatsız tedavi video için tıklayın

İLERLEMİŞ BEL FITIĞI BELİRTİLERİ

Genelde başlangıç bel fıtığı ile aynı bulguları verirler. Yani İki taraflı bacağa veya tek taraflı bacağa vuran ağrı vardır. Ancak hastalık tablosu oldukça ağır olur. Ağrı çok şiddetli olup ağrı kesiciler bile yetersiz kalabilir. Ayrıca ağrının olduğu ayak bileğinde kuvvet kaybı olabilir. Bazen idrar felci de görülebilir.

Her ilerlemiş bel fıtığı mutlaka ameliyat olacaktır diye kesin bir kural yoktur.  İlerlemiş bel fıtığı ameliyatsız tedavi yöntemleri bazı şartlarda mümkündür. Bunun için videomuzu izlemenizi öneririm.

İLERLEMİŞ BEL FITIĞI AMELİYATI

Resimde L1-L2- L3- L4- L5  olarak gösterilen bel omurlarıdır ve fıtık en fazla L4-5 ve L5-S1 olarak adlandırılan omurgalar arasında olur. (T)  olarak gösterilenler sırt omurlarını ve  (C)  olarak gösterilenler de boyun omurlarını göstermektedir.

Bel fıtığı ameliyatı nasıl olur ?

İkiye ayırmak mümkündür.

1- Klasik cerrahi

2- Mikrocerrahi

KLASİK CERRAHİ: Genel anestezi altında çıplak gözle yapılır. Hastanın sırtında 3-5 cm. veya daha uzun  cilt kesisi yapılır. Ameliyat sonrasında hastalar uzun bir süre iş başına dönemezler. Çünkü cilt kesisi ne kadar fazla ise hastaya yaptığımız travma o kadar fazla olur. Ve bu hastaların iyileşme süreçleri daha uzun olur. Hastanın sırtında daha fazla yara oluşturduğumuz için bu yaranın iltihap kapma ihtimali de diğer ameliyata göre fazla olur.

MİKRO CERRAHİ: 2 cm.lik bir cilt kesisi yapılarak ve mikroskop kullanılarak yapılan ameliyata denir. Ameliyatın ertesi günü hasta ayağa kaldırılır ve evine taburcu olur. Öğretmen, masa başında çalışan memurlar gibi işlerde çalışan hastalar ameliyat sonrası 1 hafta sonunda işlerine başlayabilirler. Ağır işlerde çalışanlar 1 ay sonra iş başı yapabilirler.

 

, , , , , , , , , , , , ,

Hakkında beyin cerrahisi

Tüm gönderiler beyin cerrahisi →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir