Bel Fıtığı


AMELİYATSIZ BEL FITIĞI TEDAVİSİ

   

BAŞLANGIÇ HALİNDEKİ BEL FITIĞI'NIN AMELİYATSIZ TEDAVİSİ : 
Omurgalar arasındaki kıkırdak yerinden kaymış, ancak etrafındaki kapsülü yırtmamıştır. Omuriliğe veya bacaklara gelen sinirlere hafif baskı söz konusudur. Hasta bel ağrısından şikayetçidir. Tek taraflı veya çift taraflı bacaklara vuran ağrı olabilir. Ayaklarda kuvvet kaybı,refleks kaybı söz konusu değildir. 

Hasta da sadece bacak ağrısı varsa ve diğer bulgular görülmüyorsa genelde açık ameliyat tercih edilmez. Diğer tedavi yöntemlerini tercih etmek doğru olur. Ancak ortalama 45 gün tedavi edilen hastanın ağrıları azalmıyorsa "sadece bacak ağrısı" nedeniyle ameliyat kararı da verilebilir. Önemli olan ameliyat olmadan hastanın olabilecek tüm tedavi imkanlarını kullanmaktır. Her şeye rağmen hasta düzelmiyorsa elbette ki ameliyat gerekecektir.

Bu safhada bel fıtığı tedavi yöntemleri ameliyatsız tedavi yöntemleri ön plandadır. Mümkün olabildiğince yapılabilecek her türlü tedavi yöntemi uygulanarak bel fıtığını ameliyatsız olarak tedavi etmeye çalışıyoruz. 

Öncelikle,bel ve bacak ağrısı şikayeti olan hastalarımızın çekilmiş bel MR raporlarını görmemiz gerekmektedir. MR raporlarınızı tarayıcıdan geçirip dr.serhatduruhan@hotmail.com adresimize yollabilirsiniz yada MR raporlarınızın fotoğrafını çekip Whatsapp ( 0-532-314 23 73 ) üzerinden yollamanız halinde durumunuz hakkında bilgi sahibi olmamız mümkün olacaktır. 
Bu konuda saat 10.00-22.00 arasında 0-532-314 23 73 numaralı telefonumdan bana ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Rapor sonucuna göre ameliyatsız tedavi'ye uygun bulduğumuz hastalarımızın tedavisi Denizli de yapılmaktadır. 

İLERLEMİŞ BEL FITIĞININ AMELİYATSIZ 100 GÜNLÜK TEDAVİSİ NEDİR? 
Son 4-5 yıla kadar ilerlemiş bel fıtığı tedavisinin sadece AMELİYATLA mümkün olabileceği düşünülmekteydi.. Ancak son zamanlarda bu konuda değişik fikirler ortaya koyulmuştur. Omurilik kanalına koparak çıkan kıkırdak dokusu şayet çok büyük değilse ve hastada kuvvet kaybı veya idrar kusuru yapmamışsa DOKTOR KONTROLÜNDE ameliyatsız tedavilerin uygulanması mümkündür. Çünkü,vücudumuz omurilik kanalına çıkan kıkırdağın ortalama 100 gün içinde tamamını veya bir kısmını eritme-yok etme gücüne sahiptir.Bu özellik kişiden kişiye değişmektedir. Vücut direnci yani bağışıklık sistemi yüksek olan insanlarda iyileşme daha net olarak görülebilmektedir. 

Omurilik kanalına çıkan kıkırdak parçası olmaması gereken bir yerde bulunduğundan vücut tarafından yabancı madde muamelesi görür ve vücut tüm gücüyle bu maddeye karşı savaş açarak tıpkı bir mikrop gibi yok etmeye çalışır. 

Bu konu çok hassas bir konudur. Kendi başınıza karar vermeniz mümkün değildir. Bu kararı ancak, tecrübeli bir beyin cerrahisi uzmanı verebilir. 

Bu karar için omurilik kanalına çıkan kıkırdağın büyüklüğü, sizde bıraktığı hasarların var olup olmadığı ve derecesi, ağrı durumunuz, kıkırdak parçasının yerleştiği yer, vs. hepsi ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Tecrübeli bir beyin cerrahı bu tür fıtığın iyileşip iyileşemeyeceğine kendi tecrübelerine dayanarak karar verebilir.Ancak,hasta için çok fazla zaman harcamak istemeyen ve sorumluluğunu almak istemeyen bir doktor en kolay ve kısa yolu yani ameliyat yapma yolunu seçebilir. 

Bu tedavi süresince de doktorun kontrolü altında olmanız gerekmektedir. Ve sıkı bir takip gerektirmektedir. 

Hasta için çok önemli olan 100 günlük süre içinde uygulanacak akıllı tedaviler ve bilinçli takip sonunda hastalarımızın büyük bir kısmı yine ameliyattan kurtulmuş olmaktadırlar. 

100 GÜNLÜK TEDAVİ 
Hastaya medikal ozon tedavisi+Tıbbi sülük tedavisi+ Manyetik alan tedavisi ve Kök hücre tedavisi uygulaması planlanır. Haftada 2 gün olmak üzere 10 seans uygulama yapılır. Bel fıtığı tedavi yöntemleri ameliyatsız Tedavi toplamda 5 hafta sürmektedir. Ayrıca 3 hafta arayla olmak üzere 2 kez kandan elde edilen kök hücrelerle tedavi uygulaması yapılmaktadır. Tedavi süresinde hastanın doktor tarafından çok yakından takip edilmesi gerekmektedir. Tedavi sürecinde muayene bulgularının ilerlemesi durumunda tedavi kesilerek ameliyat önerilebilir. Tedavinin amacı: Vücudun bağışıklık gücünü arttırmak ve omurilik kanalına düşen kıkırdak parçasının vücut bağışıklık sistemi tarafından eritilmesini sağlamaktır. Bağışıklık sistemi güçlü olan hastalarda kıkırdağın tamamına yakın kısmı eritilip yok edilebilir. Tedavi boyunca hastanın ağrıları düzenli bir şekilde azalıyor ve şikayetleri geçmeye devam ediyorsa ortalama 100 gün sonunda tekrar eski sağlığına kavuşabilir. 

ŞEHİR DIŞINDAN GELEN HASTALARIMIZ İÇİN TEDAVİ PROGRAMI 
Şehir dışından gelen hastalarımız için tedaviye pazartesi günleri başlıyoruz. Cuma gününe kadar toplam 5 gün tedavi yapıyoruz. Hastamız 4 gece Denizli de konaklamaktadır. Bu süre içinde 5 seans ozon tedavisi, 3 seans sülük tedavisi ve bir seans da kök hücre (CGF) tedavisi uygulamaktayız. Gerekirse tedaviye manuel tedavi seanslarını da eklemekteyiz. 

NEDEN AMELİYATTAN KORKUYORUZ? 
Bel fıtığı ameliyatlarından sonra yapılan hasta takiplerinde 10 yıllık süre içerisinde hastaların yarısına yakın kısmında bel fıtığı tekrarlamıştır. Tekrarlayan bel fıtığının tedavisi ise kolay olmamaktadır. 

Öncelikle,ikinci kez yapılan bel fıtığı ameliyatlarının zor ve olumsuz şartlar altında yapıldığını söylemek isterim. Birinci ameliyat sonrası sinir dokusunun etrafa yapışması ve bölgenin anatomik yapısının değişmesi nedeniyle,ikinci kez yapılan ameliyatlarda sinir kılıfının yırtılmasından,sinirin kopmasına kadar bir çok komplikasyonlar oluşabilmektedir. Hatta bazı vakalarda,ameliyat yerinde yapışıklık meydana gelmişse tedavisi daha da zor olmaktadır. Meslek hayatımda 8 kez bel fıtığından ameliyat olmuş ve hala iyileşmemiş hastalar gördüm. 

Bu nedenle bel fıtığında ameliyat kararını çok zor,tabiri caizse kılı kırk yararak vermekteyim. Bunu tüm hekim arkadaşlarıma da tavsiye etmekteyim. 

BEL FITIĞI İLAÇLA TEDAVİSİ 
Bel fıtığı mekanik bir olaydır. Yani omurgalar arasındaki kıkırdak yerinden çıkmış ve olmaması gereken bir yere doğru yayılmıştır. Burada yani sırtımızdan 10-15 cm. derinlikte ve üstelik omurilik kanalında oluşan bu kıkırdak kaymasına etki yapacak bir ilaç maalesef yoktur. Yani halk arasında düşünüldüğü gibi BEL FITIĞI İLACI YOKTUR. Bel fıtığına verilen ilaçlar sadece ve sadece ağrıyı kesmek ve sinirde oluşabilecek ödemi çözmek için verilir. Asıl mekanizmaya etkileri sıfırdır. Ağrı kesici ilacı alırsınız ve 8 saat kadar ağrınızı keser. Adale gevşetici ilaçların ise (tecrübelerime güvenerek söylüyorum) hiç bir önemi yoktur. Fıtığın iyileşmesine etkisi de yoktur. Yine bel fıtığı hastalarına verilen kortizon içeren ilaçlarda sinirde oluşan ve ağrıya neden olan ödemi gidermek için verilirler. Bazı durumlarda ısıtıcı kremler verilir. Bu kremler bel bölgesine sürülür. Bunlar o bölgede kan akımını arttırarak geçici olarak ağrı hissini azaltmaya yönelik etki yaparlar. 

**Dikkat: Bel fıtığı hastalarında kullanılan her türlü krem, yakı, yağda eritilmiş alabalık, vs.vs. bel fıtığını ortadan kaldırmaz.** 

** Bel bölgesine yapılan masajın ve kaplıcaların fıtığı tedavi edici hiç bir etkisi yoktur. Yine bunlarda hastalığın belirtisi olan ağrıyı bir kaç saatliğine azaltmaya yönelik uygulamalardır. Tedavi yöntemi değildirler** 

Sonuç olarak şunu kesinlikle söyleyebilirim. BEL FITIĞININ İLAÇLA TEDAVİSİ DİYE BİR ŞEY YOKTUR. SADECE HASTALIK BELİRTİLERİ OLAN AĞRIYI AZALTMAK VE HASTAYI RAHATLATMAK İÇİN KULLANILIRLAR. 

KLİNİĞİMİZDE UYGULANAN TEDAVİLER : 
Tedavi toplam 5 seans MANUEL TEDAVİ uygulanmaktadır. Denizlide 4 gece konaklamanız gerekmektedir. Tercihan tedaviye pazartesi günleri başlıyoruz. Böylece ara vermeden her gün ortalama 45 dakika süren seanslar halinde cumartesi gününe kadar toplam 5 seans manuel tedavi uygulaması yapmaktayız. 

Manuel tedavi uygulamalarını kliniğimizde 15 yıldan beri uygulamaktayız . 

Manuel tedavi uygulaması görüntüleri

UYGULAMA KURALLARIMIZ :
Öncelikle,kliniğimize müracaat eden her hasta tarafımdan muayene edilmekte, röntgen ve MR sonuçları değerlendirilmektedir.Hastalığı ameliyatsız tedaviye uygun ise manuel tedavi almasına karar verilmektedir. Şayet hastalığı ilerlemiş bel fıtığı olarak teşhis edilirse ameliyata yönlendirilmektedir. Uygulama süresince, manuel tedaviye yardımcı olarak bir takım medikal ilaçlarda yine tarafımdan hastaya reçete edilmektedir. Özetle; ameliyatsız tedavi gerek ilaçlarla ve gerekse de manuel tedavi ile kombine olarak yapılmaktadır. 

MANUEL TEDAVİ NEDİR ? 
Uluslararası Manuel Tıp Federasyonu maniplasyonu; postural denge içinde kas iskelet sisteminin maksimal ve ağrısız hareketini sağlamak amacıyla manevra ve talimatlar ile hastanın tedavisinde elleri kullanma yöntemi olarak tanımlamaktadır. Dikkat: Manuel tedavi MASAJ DEĞİLDİR. Tıp doktorları veya fizyoterapistler tarafından uygulanan bir tedavi yöntemidir. Özellikle eklemleri fizyolojik sınırlarına kadar çalıştırma işlemi olup BİR TIBBİ MÜDAHALEDİR.

Masaj ise; deri, kaslar, dolaşım ve lenf sistemlerinin mekanik olarak uyarılması sonucu uygulama bölgesinde kan dolaşımını artırmaya ve kasılan adale sisteminde rahatlamayı sağlamaya , ağrıları azaltmaya ,belirli bölgelere yapılan basılar sonucunda rahatlamayı sağlayan bazı hormonları artırmaya yönelik bir işlemdir.

Masaj; masör belgesi alan kişiler tarafından uygulanabilir. Masör belgesi ilk okul mezunu olan, 18 yaşını bitirmiş ,isteyen ve kabiliyeti olan herkes tarafından , Milli Eğitim Bakanlığı kontrol ve izni ile düzenlenen birkaç aylık kurslar sonucunda alınabilen bir belgedir. Bu nedenle; masör belgesi olan kişilerin tıbbi tedavi yapmaya yönelik ehliyet, bilgi ve becerilerinin olmadığı konusunda ve yaptıkları işlemlerden tıbbi olarak sorumlu olmadıklarını özellikle hatırlatmak isterim. 


 
  YORUM ve SORULARINIZI Bu Bölümden Bize İletebilirsiniz: 

Merhaba Sağ bacağım kalçadan topuğa kadar ağrı yapıyor ve yürümekte zorlanıyorum oturduğum zaman ağrım olmuyor. mr çektirdim iki adet bel fıtığım varmış sağ ve solda olmak üzere. Soldaki fıtığım büyük ve ameliyat olmam gerkliymiş fakat sağdaki küçük bi fıtık var sağ bacağıma ağrı yapıyor. Yardımcı olabilir misiniz? Ve bu tedavi maliyeti nedir ?
Tarık Ergül

Dr. Serhat Duruhan: Tarık bey Ameliyatsız bel fıtığı tedavisinde manuel tedavi ve ozon uyguluyoruz. Pazartesi günleri başlayıp cuma günü bitiriyoruz. Toplam 5 seans tedavi oluyor. 4 gece Denizli de kalıyorsunuz. Bu tedaviyi uyguladığımız hastaların %80 i düzelir. Geçmiş olsun.

Tüm Hakları Serhat DURUHAN'a Aittir.   |   Mega Tasarım © 2016